זה לא סוד שילד רעב לא לומד, לא מתרכז, ומוצא את דרכו מהר מאד לכל מה שלא קשור ללימודים
עמותות לנזקקים

אי אפשר לדמיין את דמותה החברתית של מדינת ישראל בלי העמותות לנזקקים. פעילות ענפה מתרחשת מידי יום, הרחק מאור הזרקורים, כדי להעמיד משפחות על הרגליים, משפחות רבות לא דמיינו כי ייקלעו למצב שיאיים על ההתנהלות הבסיסית של הבית.

בתוך עולם העמותות לנזקקים, בולטת ועולה הפעילות המדהימה של "בית התבשיל", המשנה לטובה את כללי המשחק שכה אכזריים לעיתים, ומסייעים באופן משמעותי ביותר להמוני משפחות לצלוח מידי יום משוכות גבוהות שאתגרי החיים הציבו להם ולמשפחתם ומכניסים להם שמחה אמיתית הביתה.
העזרה הזאת מתבטאת במשלוח מאות ארוחות חמות מידי יום, למשפחות שנקלעו למשבר בריאותי חריף, ששאב אותם לתוכו ופגע באופן קשה בפרנסתם. בעבר היו משפחות אלו נידונות לסיכוי ממשי כי שלוות הבית וכל פרנסתו תתערער, וכך, חוץ מהדאגה הרפואית, הם יתמודדו גם עם ילדים רעבים שמתקשים להמשיך לתפקד כרגיל כאשר הבית הופך לבית ריק ממזון חם.

"בית התבשיל" לא משאיר אותם לבד. לבד מהפעילות המבורכת בבתי התבשיל לנזקקים, אליהם מגיעים מיד יום מאות נזקקים שהגיעו לפת לחם, הנהלת "בית התבשיל" לא נרתעה מראייה היקפית של משפחות תקינות ונורמטיביות לכל דבר ועניין, שנקלעו למצוקה קשה ומטה לחמם נשבר. הן אינן רגילות לדפוסי הפעולה של נזקקים, הן טרם השלימו עם העובדה כי הגיעה לסף של פת לחם ממש, ומאלתרות בכריכים חפוזים ועגומים את הניסיונות לצוף מעל המים המאיימים להטביע אותן. אלו משפחות המתמודדות בדרך כלל עם מחלה של אחד מבני המשפחה, שגוררת באופן מידי הוצאות גבוהות והכנסות דלות מן הרגיל. את המשפחות האלה מאמצים מידי יום ב"בית התבשיל", ומערך מסועף ודיסקרטי רתום מידי יום להביא להם עד לפתח הבית ממש ארוחה משביעה ומזינה לכל בני המשפחה. כך נותנים להם יציבות בדבר הבסיסי מכל – ארוחה חמה לגוף ולנפש.

זה לא סוד שילד רעב לא לומד, לא מתרכז, ומוצא את דרכו מהר מאד לכל מה שלא קשור ללימודים ולשגרת חיים תקינה. שירותי הרווחה של ישראל יודעים לספר כי אחוז ניכר מקרב המעורבים בפשיעה בארץ, מציינים את תחילת הדחף שלהם אל שולי החברה ואל חיי פשע ופלילים – במחסור וברעב ששרר בביתם כשהיו ילדים. אצל הילדים של "בית התבשיל" זה לא יקרה. הבית מתנהל הכי קרוב לצורתו הרגילה. ילדים קטנים שבביתם מתמודדים עם שינויים וקשיים, לא צריכים לרעוב. ילדים קטנים אינם צריכים להרגיש מחסור. משפחות כאובות לא צריכות ללכת לישון כשבטנם הומה למזון משביע. דמעות של כאב ותסכול נמנעות מידי יום ביומו. הם יצליחו בחיים, התקופה הקשה לא תותיר בהם צלקות מכאיבות של המחסור החמור והמציק מכל. יציבותם הבסיסית לא נפגעה, כי היינו שם עבורם.

זה נשמע לנו רחוק. ילדים שהולכים לישון רעבים? בישראל של 2018? קשה להאמין. בטח יש מישהו שדואג להם. אז זהו, ש"בית התבשיל" הוא זה שדואג להם. בעזרתכם, בשותפות אמיצה של שנים על גבי שנים, מאות משפחות מידי יום זוכות לדבר שעבורנו הוא מובן מאליו: ללכת לישון שבעים.